سیستم ایمنی بدن انسان
0

سیستم ایمنی بدن انسان (Human Being Immune System) متشکل از سلول ها، پروتئین ها، بافت ها و اندام ویژه، انسان را در مقابل انواع بیماری ها و میکروارگانیسم های روزمره مصون نگه می دارد. در اکثر موارد، سیستم ایمنی نقشی عمده در زمینه سالم نگه داشتن افراد و پیشگیری از بیماری های عفونی ایفاء می کند لیکن برخی مواقع مشکلاتی در خصوص سیستم ایمنی می تواند منجر به شیوع بیماری و عفونت بشود.

کلیات سیستم ایمنی

سیستم ایمنی در حقیقت دفاع بدن در مقابل ارگانیسم های عفونی و سایر مهاجم ها می باشد. این سیستم از طریق یک سری مراحل موسوم به واکنش ایمنی، به ارگانیسم ها و موادی که به سیستم های بدن هجوم می برند و باعث ایجاد بیماری می شوند حمله می کند.

سیستم ایمنی از شبکه ای از سلول ها، بافت ها و اندامی تشکیل شده است که با همدیگر در جهت محافظت از بدن انسان کار می کنند. یکی از مهم ترین سلول ها شامل گلبول های سفید خونی یا لئوکوسیت ها هستند.

لئوکوسیت ها در بسیاری از نقاط بدن از جمله غده تیموس، طحال و مغز استخوان تولید و ذخیره می شوند. به همین خاطر اندام لمفوئید نیز نامیده می شوند.

گلبول های سفید از طریق رگهای لنفاوی و رگهای خونی در کل بدن چرخش پیدا می کنند. بدین طریق سیستم ایمنی به صورتی هماهنگ و موزون در جهت کنترل و مشاهده موادی که احتمال آسیب رسانی دارند کار می کند.

اختلالات مربوط به سیستم ایمنی

سیستم ایمنی در واقع سیستم دفاعی بدن در برابر عفونت ها و سایر مهاجمان زیان آور تلقی می گردد که بدون آن دائماً بواسطه وجود باکتری ها و ویروس ها بیماری می شوید.

سیستم لنفاوی بخش اصلی سیستم ایمنی بدن محسوب می شود و در واقع شبکه ای از نودها و رگ های لنفاوی است. رگهای لنفاوی لوله های باریکی هستند که مثل رگهای خونی در کل بدن کشیده شده اند. اینها در واقع مایعی شفاف موسوم به لنف را حمل می کنند. لنف حاوی سیال بافت، مواد زائد و سلول های سیستم ایمنی می باشد. نودهای لنف کوچگ و سلول های لوبیائی شکل سیستم عصبی هستند که از طریق رگهای لنفاوی بهم متصل شده اند. اینها حاوی گلبول های سفید خونی هستند که ویروس ها، باکتری ها و سایر مهاجمان اعم از سلول های سرطانی را به دام می اندازند.

گلبول های سفید، سلول های سیستم عصبی به حساب می آیند. این سلول ها در یکی از اندام لنفاوی، مغز استخوان ساخته می شوند. سایر اندام لنفاوی شامل اسپلین و تیموس هستند.

چه مشکلی ممکن است برای سیستم عصبی شما بوجود آید؟

هنگامی که سیستم عصبی شما آنچنان که باید کار نمی کند اختلال سیستم عصبی نامیده می شود. شما ممکن است:

 • با یک سیستم ایمنی ضعیف متولد شده باشید که نارسائی ایمنی اولیه نامیده می شود.
 • مبتلا به بیماری شده باشید که سیستم ایمنی شما را تضعیف می کند. این پدیده نارسائی ایمنی کسب شده نامیده می شود.
 • سیستم ایمنی داشته باشید که خیلی فعال است. این موضوع ممکن است با یک واکنش آلرژیک رخ داده باشد.
 • سیستم ایمنی داشته باشید که در مقابل شما می ایستد. این را بیماری خودایمنی می نامند.

به نمونه های زیر توجه فرمائید:

 • نارسائی حاد ترکیبی (SCID). نمونه ای از نارسائی ایمنی که در هنگام تولد وجود دارد. کودکان در معرض خطر عفونت حاصل از باکتری ها، ویروس ها و انگل ها قرار دارند. کودکان مبتلا به SCID گلبول های سفید مهم را از دست می دهند.
 • نارسائی ها ایمنی موقت. سیستم ایمنی شما ممکن است بواسطه داروهای خاصی تضعیف شود. این موضوع بیشتر در مورد افرادی رخ می دهد که پیوند اعضاء انجام می دهند و به منظور پیشگیری از رد عضو پیوندی دارو مصرف می کنند. همچنین عفونت هائی نظیر ویروس آنفلوآنزا، مونو (mononucleosis) و سرخک می توانند سیستم ایمنی شما را برای یک دوره زمانی مختصر تضعیف کنند. سیستم ایمنی شما بدلیل مصرف دخانیات، الکل و تغذیه ضعیف نیز می تواند مختل شود.
 • ایدز (HIV – AIDS) یک عفونت ویروسی است که گلبول های سفید مهم در خون را نابود ساخته و سیستم ایمنی را تضعیف می کند. افراد مبتلا به ایدز / HIV شدیداً به عفونت هائی مبتلا می شوند که اکثر افراد سالم توانائی مقابله با آنها را به راحتی دارند. این عفونت ها را “عفونت های فرصت طلب” می نامند چرا که از سیستم های ایمنی ضعیف بهره می برند.

سیستم ایمنی بیش فعال

اگر شما با ژن خاصی متولد شده باشید سیستم ایمنی شما ممکن است به موادی در محیط واکنش دهد که در حالت نرمال بی خطر هستند. این مواد را حساسیت زا می نامند. واکنش آلرژیک معمول ترین نمونه از یک سیستم ایمنی بیش فعال است. گرد و غبار، گرده گلها و انواع غذاها جزو مواد حساسیت زا دسته بندی می شوند.

برخی از شرایطی که بواسطه سیستم ایمنی بیش فعال بوجود می آیند عبارتند از: آسم، اگزما، ورم غشاء مخاطی بینی.

بیماری خودایمنی (Autoimmune)

در این نوع بیماری، بدن به بافت های سالم و نرمال حمله می کند. علت آن مشخص نیست لیکن می تواند ترکیبی از ژن های یک فرد و چیزی در محیط باشد که این ژن ها را تحریک می کند.

سه نوع بیماری خودایمنی وجود دارد که عبارتند از:

 • دیابت نوع ۱: سیستم ایمنی به سلول های موجود در غده پانکراس حمله می کند که انسولین تولید می کنند.
 • روماتیسم مفصلی: این نوع روماتیسم باعث تغییر شکل مفصل ها می شود.
 • لوپوس یا زخم پوستی: این بیماری به بافت های بدن شامل شش ها، کلیه ها، و پوست حمله می کند.

هیچکس نمی داند که دقیقاً چه چیزی باعث ایجاد بیماری های خود ایمنی می شود اما ظاهراً بسیاری از عوامل درگیری هستند. اگر شما اختلال سیستم ایمنی دارید هرچه که می توانید درباره آن یاد بگیرید و مطالعه کنید و ارتباط مداوم و بسیار نزدیکی با پزشک متخصص داشته باشید.

راههای تقویت سیستم ایمنی

اولین گاه در جهت تقویت سیستم دفاعی، انتخاب یک شیوه زندگی سالم است. همچنین در این راستا رعایت موارد زیر تاثیر مستیقمی بر روی روند تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از وقوع بیماری ها و عفونت های مرتبط خواهد گذاشت:

 • سیگار نکشید.
 • از رژیم میوه و سبزیجات استفاده نمائید.
 • مرتباً ورزش کنید.
 • وزن مناسب خود را حفظ کنید.
 • در صورت مصرف الکل، زیاده روی نکنید.
 • خواب کافی داشته باشید.
 • در جهت دوری از عفونت ها گام بردارید. کارهائی نظیر شستن دست ها و پختن کامل گوشت
 • استرس و فشار روحی را بکاهید.

بسیاری از محصولات موجود در قفسه داروخانه ها ادعا می کنند که سیستم ایمنی شما را تقویت می کنند اما “تقویت سیستم ایمنی” پایه و اساس علمی چندانی ندارد. در حقیقت افزایش سلول ها در بدن شما لزوماً کار خوبی نیست. بعنوان مثال ورزشکارانی که در برنامه دوپینگ شرکت می کنند بدلیل پمپاژ بیشتر خون به سیستم بدن خود به منظور افزایش تعداد سلول های خونی خطر سکته را بالا می برند.

تلاش برای افزایش سلول های سیستم ایمنی امری پیچیده است چراکه انواع بسیار مختلفی از سلول ها در سیستم ایمنی وجود دارند که به روش های بسیار مختلفی به انواع میکروب ها واکنش نشان می دهند. شما می خواهید کدام سلول ها را افزایش دهید؟ و تا چه تعدادی؟ حتی دانشمندان هم پاسخ این سوال را نمی دانند. آنچه که می دانند اینست که بدن دائماً سلول های ایمنی تولید می کند.

سیستم ایمنی و سن

با بالارفتن سن، توانائی واکنش ایمنی کاهش پیدا می کند که در عوض خطر ابتلا به بیماری های عفونی و سرطان بالا می رود.

مطالعات نشان می دهد که کمبود موادی همچون روی، سلنیوم، آهن، مس، اسید فولیک و ویتامین های آ، ب۶، ث و ای واکنش های ایمنی را در حیوانات تغییر داده اند. البته تأثیر این تغییرات سیستم ایمنی در انسان نیز واضح و آشکار است.

حال چه باید کرد؟ اگر شک دارید که رژیم غذائی شما ممکن است نواقصی در جهت رفع نیازهای بدن داشته باشد یا اینکه مثلاً دوست ندارید سبزیجات مصرف کنید، از مولتی ویتامین های روزانه یا مکمل های معدنی استفاده نمائید.مکمل ایموبلند فوراور در تقویت سیستم دفاعی بدن نقش بسزایی دارد.اطلاعات این مکمل را می توانید در قسمت مکمل های غذایی مطالعه کنید.

خرید مکمل غذایی ایموبلند فوراور یکی از بهترین مکمل های تقویت سیستم دفاعی بدن

سیستم ایمنی بدن انسان
سیستم ایمنی بدن انسان,ایموبلند فوراور,فوراورآفیس

 

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X